אולטראסאונד גניקולוגי

הידרוסונוגרפיה ובדיקת "קצף" - דימות הרחם והחצוצרות באמצעות אולטרה סאונד

הבדיקה נעשית לצורך בדיקת תקינות חלל הרחם ועבירות החצוצרות. הבדיקה מבוצעת במסגרת בירור אי פריון, או לבירור ממצאים בחלל הרחם כגון נישה בצלקת ניתוחית.
לאחר הערכה קצרה של הרחם והשחלות, מכניסים צינורית לצוואר הרחם. בשלב הראשון מזריקים דרך הצינורית מים פיזיולוגיים (סליין), תוך כדי הדגמה של חלל הרחם באמצעות אולטרה סאונד. בשלב השני מזריקים דרך הצינורית קצף, שנוצר מערבוב ג'ל (המכיל הידרוקסיאתיל צלולוז וגליצרול) עם מים מזוקקים. בועיות האויר בקצף משמשות כחומר ניגוד, וניתן לעקוב באמצעות אולטרה סאונד אחרי התנועה שלהן לאורך החצוצרות, ואחרי הפיזור שלהן באגן. בהתאם לצורך הקליני ניתן לבצע את שני השלבים ברצף או להסתפק בביצוע שלב אחד. הבדיקה מתבצעת לאחר סיום הוסת (במחצית הראשונה של המחזור) וללא הרדמה.
אין לקיים יחסי מין לא מוגנים מהווסת ועד הבדיקה.
הבדיקה מבוצעת על ידי ד"ר זיצ'ק וד"ר רענני

תלת מימד של הרחם

מטרת הבדיקה הינה לאבחן מומים מולדים ונרכשים של הרחם כגון רחם מחיצתי, רחם חד קרני, דו קרני, רחם דידלפי או רחם דיסמורפי. מבנה לא תקין של חלל הרחם עלול לגרום להפלות, לקושי להרות, ללידות מוקדמות, ולמנח עכוז. הבדיקה מבוצעת בטכנולוגיה של תלת מימד ונחשבת לבדיקת הבחירה למצבים אלה.
הבדיקה מבוצעת ע"י ד"ר זיצ'ק

הערכת ממצאים שפירים וממאירים באגן ציסטות שחלתיות, שרירנים, פוליפים ברירית הרחם

ציסטה היא מבנה רקמתי או נוזלי בשחלה. קיימות ציסטות שחלתיות שונות, רובן הגדול שפירות, ומיעוט קטן מהן ממאירות (סרטן). ציסטות רבות הינן אתסמיניות. ציסטות גדולות עלולות לגרום לכאבים, תחושת מלאות או לחץ באגן ואף לפגיעה בפוריות. שיטת ההדמיה הטובה ביותר לאבחון ציסטה שחלתית הינה באולטרה סאונד. במהלך הבדיקה מבוצע גם דופלר להערכת זרימת הדם בציסטה. ההחלטה על הצורך בניתוח מתקבלת בהתאם לממצאים.
שרירן הינו גידול שפיר של שריר הרחם. זהו ממצא שכיח בנשים, ובדרך כלל הינו אתסמיני ואינו מחייב טיפול. בהתאם לגודל ולמיקום, מיעוט מהשרירנים עלולים לגרום לדימום וסתי חזק או ממושך, תחושת מלאות, לחץ על שלפוחית השתן, כאבים באגן או פגיעה בפוריות. במקרים אלה ניתן לשקול טיפול. אבחון ואפיון שרירנים נעשה בבדיקת אולטרה סאונד.
פוליפ ברירית הרחם פוליפ רחמי הוא גידול שפיר בדרך כלל, של רקמת הרירית המצפה את חלל הרחם. הרירית גדלה באופן לא סדיר, ויוצרת בליטה לתוך חלל הרחם. פוליפים עשויים להיות אתסמיניים, או לגרום לדימום וסתי חזק, דימום וסתי ממושך, דימומים לא סדירים ופגיעה בפוריות (מפריע להשרשה). לעיתים נדירות מאד פוליפ הינו ממאיר (סרטני), בעיקר בנשים לאחר הפסקת הוסת.
הבדיקה מבוצעת ע"י ד"ר זיצ'ק

בדיקות אולטרה-סאונד המבוצעות בהריון

בהריון אנחנו עוקבים אחרי שניים – אחרי היולדת ואחרי העובר, כאשר המעקב אחרי העובר מבוצע בעיקר באמצעות אולטרה-סאונד. בדיקות האולטרה סאונד העיקריות בהריון הינן בדיקה לתקינות הריון, שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת, בדיקה התפתחותית.
אולטרה-סאונד לבדיקת תקינות ההריון מבוצעת בדרך כלל בשבוע 6-7. במהלכה נבדוק האם ההריון ממוקם בתוך חלל הרחם או מחוץ לרחם, האם גודל העובר מתאים לגיל ההריון והאם לעובר יש דופק.
בדיקת שקיפות עורפית מבוצעת בשבועות 11+0 עד 13+6 להריון. המטרה העיקרית של הבדיקה הינה הערכת הסיכון לתסמונת דאון.
סקירת מערכות מוקדמת המבוצעת בשבועות 14-16 וסקירת מערכות מאוחרת המבוצעת בשבועות 21-24 להריון הינן שתי בדיקות המשלימות זו את זו. במהלך סקירות נבדקות בצורה שיטתית מערכות הגוף השונות של העובר. מטרת הבדיקה הינה לזהות מומים מולדים, ממצאים המחשידים לזיהומים תוך רחמיים, בעיות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון ומחלות גנטיות.
בדיקה התפתחותית מבוצעת בשבועות 31-32 (שליש שלישי) במטרה לזהות בעיות המתגלות בשליש השלישי של ההריון.
הבדיקה מבוצעת ע"י ד"ר זיצ'ק

בדיקת אולטרה סאונד מכוונת לאנדומטריוזיס ואדנומיוזיס

באנדומטריוזיס הוא מצב שבו תאים דומים לתאי רירית הרחם (השכבה המצפה את חלל הרחם) נמצאים מחוץ לחלל הרחם, בדרך כלל על איברי האגן. אדנומיוזיס הוא מצב שבו תאים דומים לתאי רירית הרחם נמצאים בתוך הדופן (שריר) הרחם. בשני המצבים עלולה להתפתח תגובה דלקתית, כאב, דימום ומגוון תסמינים אחרים כולל תת פוריות.
אולטרה סאונד מהווה כלי מרכזי לאבחון אנדומטריוזיס ואדנומיוזיס. במהלך בדיקת האולטרה סאונד נסקרים איברי האגן (רחם, שחלות, שלפוחית שתן, שופכנים, נרתיק, מחיצה נרתיקית-רקטלית, מעי, רצועות אוטרוסקרליות) לצורך מיפוי של כלל המוקדים באגן. כמו כן נבדקת ניידות איברי האגן (הערכת הידבקויות). בדיקה זו חיונית לצורך אבחון המחלה, החלטה לגבי הצורך בטיפול ניתוחי, והקף הניתוח הנדרש. חשוב לבצעה על ידי רופא מומחה בתחום.
הבדיקה מבוצעת על ידי ד"ר זיצ'ק

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​